Produse pentru copii
» Acasa » Lectii » Verbul - Conjugari
Incearca noul TRANSLATOR ONLINE - GRATUIT

Verbul - Conjugari

Deoarece verbele la infinitiv au terminatia "-re", s-a stabilit sa se faca o diferentiere a acestora dupa cea de-a treia litera de la sfarsit.

Astfel s-a ajuns la deosebirea a trei categorii de verbe (cu terminatiile: "-are", "-ere", "-ire"), fiecare avand o conjugare diferita.


A. Conjugarea I:

Se aplica verbelor ce au terminatia "-are" (cantare, ballare, lavare).

Io cant-o = eu cant

Noi cant-iamo = noi cantam

Tu cant-i =  tu canti

Voi cant-ate = voi cantata

Lui/Lei cant-a = el/ea canta

Loro cant-ano = ei canta



Particularitati:


* verbele de conjugarea I care se termina cu "-care" sau "-gare" la infinitiv prezinta grupurile de litere "-chi" sau "-ghi" la anumite persoane:

Io man-co = eu lipsesc

Noi man-chiamo = noi lipsim

Tu man-chi = tu lipsesti

Voi man-cate = voi lipsiti

Lui/lei man-ca = el/ea lipseste

Loro man-cano = ei lipsesc

Io ne-go = eu neg

Noi ne-ghiamo = noi negam

Tu ne-ghi = tu negi

Voi ne-gate = voi negati

Lui/lei ne-ga = el/ea neaga

Loro ne-gano = ei neaga




B. Conjugarea a II a:


Se aplica majoritatatii verbelor ce au terminatia "-ere" (scrivere, conoscere).

Io scriv-o = eu scriu

Noi scriv-iamo = noi scriem

Tu scriv-i = tu scri

Voi scriv-ete = voi scrieti

Lui/Lei scriv-e = el/ea scrie

Loro scriv-ono = ei scriu



Particularitati:

* verbele de conjugarea II care se termina cu "-gere" sau "-cere" la infinitiv prezinta grupurile de litere "-go" sau "-co" la anumite persoane (leggere - a citi, corregere- a corecta, respingere- a respinge, piangere- a plange, crescere -a creste, nascere- a naste, conoscere- a cunoaste, etc) :

Io le-ggo = eu citesc

Noi le-ggiamo = noi citim

Tu le-ggi = tu citesti

Voi le-ggete = voi cititi

Lui/lei le-gge =  el/ea citeste

Loro le-ggono = ei citesc


Io nas-co = eu nasc

Noi nas-ciamo = noi nastem

Tu nas-ci = tu nasti

Voi nas-cete = voi nasteti

Lui/lei nas-ce = el/ea naste

Loro nas-cono = ei nasc


C. Conjugarea a III a:

Se aplica majoritatii verbelor care au terminatia "ire" (dormire, punire).

Io dorm-o = eu dorm

Noi dorm-iamo = noi dormim

Tu dorm-I = tu dormi

Voi dorm-ite = voi dormiti

Lui/lei dorm-e = el/ea dorm

Loro dorm-ono = ei dorm



Particularitati:

* unele verbe adauga infixul "-isc" intre radacina de infinitiv si terminatia verbului, lucru ce va avea influenta asupra timpurilor verbale: prezent conjucativ, prezent indicativ si imperativ (finire- a termina, pulire- a curata, punire - a pedepsi, preferire- a prefera, capire - a intelege, etc).

Io capisco = eu inteleg

Noi capiamo = noi intelegem

Tu capisci = tu intelegi

Voi capite = voi intelegeti

Lui/lei capisce = el/ea intelege

Loro capiscono = ei intelegere






OBSERVATII:

* persoanele I si II singular,precum si persoana I plural au aceeasi terminatie indiferent de conjugare.

* persoana a II a plural isi schimba terminatia dupa vocala de la infinitiv.

* persoana a III a singular/plural au aceleasi terminatii in cazul conjugarilor II si III.

Super Slim